NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
NSAA - North Sweden Amateur Astronomers
Lite då och då händer det att man ger sig på fel projekt. Detta är ett sådant 😵💫. Bildens data är insamlat från eget obs på altanen i en alldeles för ljusförorenad miljö. Man kan ana att det finns en del ljusare filament i bakgrunden, kanske finns det lite IFN?. Kanske är det så enkelt att jag har överstretchat bilden rejält... Men, vad tusan, jag bjuder på den ändå.
Denna region, i stjärnbilden Cepheus, är rena barnkammaren för nya stjärnor. Det ska tydligen finnas en protostjärna här med storleken 300ggr vårt solsystem. Inte illa.
Exponeringstid:
Ha: 42x10 min
OIII: 39x10 min
RGB: 25/25/25x3 min
Totalt 1035 min, 17:15 tim
Teleskop: TEC140ED
Filter: Baader Ha och OIII, Astrodon RGB
Kamera: QSI683wsg-8
Montering: Skywatcher EQ-8
Taggar:
Kommentera
Ja, jag blev själv förvånad över skillnaden. Vi får be grannarna att slå
av värmen i god tid innan våra fotosessioner 😂
Intressant att du fick så bra FWHM, jag brukar ligga på >3.0 och tänkt att det inte är nåt att göra åt. Jag står oxå på en altan nära huset.
Ja, framingen blev nog inte den bästa, men med den starka nebulosan i centrum blev det ganska trist. Jag får kanske tänka om, om jag vill göra ett nytt försök. Ska läsa på lite mer om hur man kan blanda HOO. Det finns nog lite mer att göra med hjälp av pixel math.
Jag är väldigt nöjd med TEC-en, den var med mig ut i skogen för testning under fin himmel häromveckan, FWHM ner mot 1.7-1.8 bågsek. Hemma från altanen kommer jag sällan under 2.8 på grund av all termisk turbulens från alla husbilar området.
Du har bra med detaljer i den starka nebulosan, TEC;en levererar!
Jag skulle frama bara dom starkaste delarna. Sen tycker jag om lite mer blå/turkos nyans i O3 så jag skulle dra O3 ditåt.
RGB-datat tillför nästan inget till bakgrunden. Ha och OIII dominerar nästan totalt, jag har använt rgb enbart till stjärnorna. Det känns som att min hemmahimmel är alldeles för ljusförorenad för sådana här bakgrundssvaga projekt. Kanske testar att fota denna med mitt lilla teleskop från bättre himmel för att se hur det funkar.
Ja vem har inte gjort sådana projekt. Jag har några i skräpkorgen också. Kul att du delar med dig ändå.
Har du provat hur det ser ut om du skippar RGB-datat, eller kanske bara använda det till stjärnorna?
Välkommen till
NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
Registrera dig
eller Logga In
Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.
© 2025 Created by Ulf Jonsson.
Drivs med tekniken bakom
Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!
Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer