Det här är en grupp för oss som använder PixInsight i bildbehandlingen av våra astro-data. Här kan vi föra diskussioner som inte stör övriga medlemmar. Den är främst avsedd för oss med PixInsight men andra som är nyfikna på det programmet är också välkomna.
Ulf Jonsson
Nu har jag uppdaterat min PixInsight till senaste versionen, 1.8.8-9. Har inte kollat vad det innebär ännu.
Okt 7, 2021
Håkan Wahlberg
Jag använder också 1.8.8-9.
En stor förändringen för oss som fotar i färg (OSC), är att man redan i debayer-steget kan separera till separata R,G,B-kanaler och på så sätt behandla/korrigera varje färg, tex kromatiska fel, brusreducera etc.
Funderar på om man då använder tex ett Optolong L-Extreme filter kan efterlikna ett monokromt arbetssätt för att förhöja Ha och OIII från en färgbild (så gott det nu går med färgkamerans begränsning)? Lite Hubble-palett :) ?
Okt 7, 2021