Gjorde ett första försök med HaRGB på Andromeda. 202x90s med IR filter och 12x300s med Optolong l enhance. Följde lite youtube videos runt använda pixelmath och lägga till smalbandsbildens röda kanal i RGB bilden från ir cut. Tyckte galaxen blev lite röd i centrum men med lite kreativ stretching blev det bättre . Jag följde typ https://youtu.be/tirqfGNxlmw?si=WKUfbQydg8VeYmUO Spännande se nebulosor i granngalaxen.Nån som vet bättre sätt göra HaRGB? Fotar med färgkamera. Askar 71F, 0.75x reducer, ZWO 533 mc pro, guiding asi120mini, ZWO EAF. Asi air mini. Baader uv/ir cut. Optolong L enhance. Redigerad med pixinsight. Fotat från tomten i Öjebyn 9 och 10 nov då det var klart väder.
Ulf Jonsson
Fin bild på M31 Jonas. Jag fotar bara med färgkamera, utom solen och månen, men jag har ju tillgång till ett HA-filter så det är väl dags att prova det nu. Dags också att studera metoden att bildbehandla den kombinationen ;)
12 Nov
Jonas Sandström
Tack Ulf, det var ett spännande experiment :)
13 Nov
Arvid Emtegren
Fin Andromedabild med mycket detaljer.
Jag håller med om att det är krångligt att addera Ha till galaxer. Jag har provat ett par gånger, men har också fått ta till kreativa metoder för att få till det hyfsat. Vi får kolla mer Youtubefilmer.
13 Nov
Ulf Jonsson
Nu har jag tittat på Youtube-filmen du länkade till. Krångligt verkar vara bara förnamnet. Det får bli till att skriva en ny omfattande checklista ;)
13 Nov
Per Johansson
Fin bild! Du har lyckats bra med nebulosorna och även centrum på galaxen som är sååå mycket ljusare än resten.
13 Nov
Jonas Sandström
Tack Arvid och Per! Ska fortsätta laborera med HaRGB. Det är ju som kul när man har samlat lite data. Då kan man ju prova bearbeta om vid mulet väder osv :)
13 Nov
Jonas Sandström
Ja det var lite krångligt Ulf. Jg märkte att allt blev lite för rött efter pixelmath. Men det är ju roligt med utmaningar :)
13 Nov
Mats Olsson
Kan bara hålla med alla andra. Snygg bild och jag tycker att du fått in H-alfan väldigt naturligt. Kul att ni får något i norr! Här nere är den enda variationen i vädret hur mycket det för tillfället regnar... Men det ska väl ändra sig.
13 Nov
Håkan Wahlberg
Fin bild på M31'an. Du har lyckats rikgt bra.
Har själv kämpat med en 2x2 mosaik med att kombinera UVIR ("luminans") och L-Extreme (Ha, OIII).
Min förebild är fortfarande Jonas Grindes enormt fina bild på Andromeda :) !!
13 Nov
Jonas Sandström
Tack Mats! Lycka till hoppas vädret ändrar sig hos er. Här är just nu sol men det känns ostadigt. Igår kväll underkylt regn.
13 Nov