NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
NSAA - North Sweden Amateur Astronomers
Tog även denna från min balkong på Örnäset i Luleå. Som vanligt så stör stan och SSAB´s stålverk rätt rejält så det var knappast idealiska förhållanden.
Celestron Nexstar 6SE, omoddad Canon 1100d, Celestrons 0.66 focal reducerare.
+80 13 sek exponeringar stackade i DSS sen lätt moddade i PS.
Fick inte in "allignment" korrekt från början så jag fick delvis manuellt ordna trackingen under gången...
Taggar:
Album: Höstens försök
Plats: Örnäset, Luleå
Kommentera
Jättefin bild trots ljusföroreningar!
Ja, det är nog bäst att prova sig fram helt enkelt. Helt klart ställer astrofoto större krav på nogrannhet och stabilitet i en montering än för visuellt bruk. En bra tumregel brukar vara att inte belasta monteringen med mer än halva dess lastkapacitet vid astrofoto.
Tack för länken!
Jo jag har kikat lite på wedges till teleskopet, jag undrar dock om monteringens mekanism(kugghjul osv) funkar bra ekvatoriellt... Av det lilla man läst på nätet så är det tveksamt, men det är ju såklart många som har teorier på nätsidor utan att ha någon erfarenhet :) Tror jag bör testa själv. Sett att man kan bygga egna wedges rätt enkelt, man lär ju få en fingervisning på om det är värt det eller inte då :)
Du bör nog skaffa en kil/wedge till din montering om du vill förlänga exponeringstiderna. Se länk nedan:
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/in...
Hade varit intressant att testa ekvatoriell montering för att få upp slutartiden men jag är tveksam till om mitt teleskop funkar bra ekvatoriellt... Någon som har erfarenhet av Celestrons Nexstar SE serie?
Välkommen till
NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
Registrera dig
eller Logga In
Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.
© 2025 Created by Ulf Jonsson.
Drivs med tekniken bakom
Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!
Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer