NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

NSAA - North Sweden Amateur Astronomers

En annan bild från igår som jag nu hunnit jobba lite med. Kl 19:22.

Använde de flats som jag tog för att se om de hjälpte till med skuggor och detaljer. Lite kul var det att Grok hjälpte mig göra om .flat filen från firecapture till .tif. Som sen gick använda i Autostakkert. Gillar fråga AI runt astro.

Tror nu jag också flippat solen rätt (horizontal mirror), det verkar ju vara så att B600-diagonalen för lunt 40 spegelvänder bilden vänster–höger. Så det måste man ju fixa i processingen efteråt då. Det syns ju tydligt om man jämför med hur det såg ut.

Solteleskop Lunt ST 40/400 LS40T Ha B600
Daystar Flat Cap FC90
skywatcher solarquest montering
Player one neptune M

Fångat med firecapture, 3.2 ms exponering, 750 frames stackat 15%. Behandlat med autostakkert, imppg, pixinsight.

Visningar: 14

Kommentera

Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!

Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

Kommentar av Jonas Sandström på fredag

Tack ska ni ha! Kollade just med chatgpt om solcyklerna och det är nåt år kvar av högre aktivitet. Sen blir solen lite tråkigare att titta på ett tag. Solförmörkelse var ju dock väldigt kul

Kommentar av Håkan Wahlberg på fredag

Jättefint, med alla detaljerna!

Får nog planera att köpa in ett solteleskop till nästa gång det är en hyfsad förmörkelse, 21 juni 2039  :) !

Kommentar av Ulf Jonsson på fredag

Fina detaljer där Jonas.

Om

Ulf Jonsson skapade det här Ning-nätverket.

Samarbetspartner

Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.

AstroTec - Mats Yderstig

Nienna - Patrick Woitala

Norrskensfoto i Abisko

Här nedan finns en länk till äventyr och kurser i norrskens- och astrofoto.

Lapplandmedia - Peter Rosén

© 2026   Created by Ulf Jonsson.   Drivs med tekniken bakom

Emblem  |  Rapportera en händelse  |  Användarvillkor