NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
NSAA - North Sweden Amateur Astronomers
Nordamerika och Fjärilsnebulosan tagna från Bergsbyn 8/9 kl 23.
Oly E-P1, 10x4 min, 45mm F1.8, ISO 1600, UHC filter.
Taggar:
Album: Nebulosor
Kommentera
Detaljrik bild Per.Fin:)
Tack Mats! Jo blev själv överaskad att Fjärilsnebulosan var så stark.
Tackar Ulf och Göran!. Det är relativt lång exp tid + snabbt objektiv: F1.8 + UHC filter som dämpar stjärnorna och ljusföroreningarna. Utan UHC skulle bilden svämma över av stjärnor ("oh my God its full of stars") och exp tiden skulle bara kunna vara 1/4 max. Jag tror min kamera är lika okänslig för rött som andra. Den är då inte bättre än min gamla.
Det är trevligt att få se området i den här skalan, och en fin bild. Intressant att Fjärilsnebulosan framträder så pass tydligt. Får nog sätta upp den på min egen önskelista.
Tjusigt Per! Hur gör du för att få med så pass mycket rött från nebulosorna?
Är det kameran som är väldigt bra på att återge det röda eller är det tack vare lång total exponeringstid? Jag har alltid gillat Widefieldbilder och denna tycker jag att du lyckats bra med!
Fin wide field Per :)
Välkommen till
NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
Registrera dig
eller Logga In
Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.
© 2025 Created by Ulf Jonsson.
Drivs med tekniken bakom
Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!
Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer