NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

NSAA - North Sweden Amateur Astronomers

Crescent Nebula är ju egentligen alldeles för liten för att fota med S30 Pro, men all nebulositet runtomkring tycker jag gör området intressant. Fick ihop totalt 3h den här gången.

Visningar: 40

Kommentera

Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!

Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

Kommentar av Mats Olsson för 4 timmar sedan

För min del vill jag att man ska "sugas in" i bilden och känna djupet. Det är ju ungefär samma som när man möblerar ett rum. Sätt in en grej för mycket och rummet är inte snyggt längre... Jag inser mycket väl att det inte är lätt att få till det där med en öppning på bara 30 mm och korta exponeringstider. Samtidigt är jag förvånad över vad den här lilla "burken" kan åstadkomma. Jag kommer att följa utvecklingen av olika smarta teleskop framöver, de kommer att bli bättre.

Kommentar av Mats Olsson för 18 timmar sedan

Tack för feedback! Jag får fundera en dag eller två. Det ska bli intressant att se vad du kan åstadkomma med lite större grejer.

Kommentar av Tomas Wikander för 18 timmar sedan

Hmm, båda versionerna har ju sin tjusning. Jag kan tycka att den första funkar väl så bra.

Jag håller själv på med en widefield i området där Crescent finns med. Det ska bli intressant att jämföra vad dubbla aperturen kan ge, men jag måste ha lite mer tid, har bara en timme än så länge. Jag håller tummarna för bra väder på fredag under NSP 26.

Kommentar av Mats Olsson för 19 timmar sedan

Det är lätt att man blir fartblind. Så här ser bilden ut nu på min hemsida. Skippade ett antal steg i Astrowizard och putsade bara lite på bilden från appen i telefonen. Mindre pressad och förhoppningsvis snyggare. 

Om

Ulf Jonsson skapade det här Ning-nätverket.

Samarbetspartner

Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.

AstroTec - Mats Yderstig

Nienna - Patrick Woitala

Norrskensfoto i Abisko

Här nedan finns en länk till äventyr och kurser i norrskens- och astrofoto.

Lapplandmedia - Peter Rosén

© 2026   Created by Ulf Jonsson.   Drivs med tekniken bakom

Emblem  |  Rapportera en händelse  |  Användarvillkor