NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

NSAA - North Sweden Amateur Astronomers

Säsongspremiären är avklarad. Det blev en favorit i repris. Ny montering och tripod som ska testas in. Ganska gynnsamma förhållanden, måne 20% kommande, i skogarna väster om Uppsala.

Insamlat 27 augusti från 22:00 - 28 augusti 03:40, dvs från nautisk skymning till nautisk gryning (astronomiskt mörkt från 23:20 till 02:30). Jag testade alltså att tänja lite på gränserna, det funkade ganska bra. Jag ska försöka gå lite djupare vid tillfälle samt även komplettera med RGB-stjärnor

Behandlat i Pixinsight:
Gradient Correction, Blur Xterminator, Noise Xterminator, SpectroPhotometric Color Correction, StarNet2 (för att ta bort stjärnor), Generalized Hyperbolic Stretch samt lite Curves Transformation

Exponeringstid: 31x10 min
Teleskop: Sharpstar 61EDPH
Filter: Optolong L-Ultimate
Kamera: ASI 2600MC Duo
Montering: Skywatcher Wave 150i

Visningar: 30

Kommentera

Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!

Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer

Kommentar av Tomas Wikander för 4 timmar sedan

Jag ska fixa lite bilder i helgen, för tillfället är jag och utrustningen på olika ställen.

Det här med exponeringstider är ju lite eljest 😀. Jag tänker så här i det här fallet: L-ultimate släpper igenom Ha och OIII endast och väldigt smalt, 3nm. 10 minuters exponering ger faktiskt inte saturerade stjärnor med detta filter och teleskop, och skulle det vara så att de är saturerade spelar det inte så stor roll eftersom jag ändå kommer att ta ofiltrerade bilder om max 180 sekunder för att ersätta stjärnorna med. Fördelen med 10 min exponeringar är att de når djuuuupt, visst skulle man kunna tänka att två 5-minuters exponeringar ger samma sak - och så är det ju i princip, men då får jag 104 MB på hårddisken istället för 52 MB. ASI2600 ger väldigt stora filer. Sen är det förstås så att 10-minuters exponeringar har större risk att förstöras av vind eller dålig guidning. På fem minuter hinner det ju inte gå på tok lika mycket. Så det är en avvägning. Under tider med mycket måne skulle jag nog dra ner exponeringstiden till fem minuter för att minska gradienter i bakgrunden.

Kommentar av Ulf Jonsson för 11 timmar sedan

Som Arvid skrev, mycket intressant information. Kan du ta några bilder på utrustningen att lägga upp i den här tråden?

Kan du berätta lite mer om filtret? 10 min är ju rätt lång tid för en exp. Beror det på att filtret tar bort så mycket?

Kommentar av Tomas Wikander för 11 timmar sedan

Det vore ju ganska konstigt om det inte gick att klar en duoskena kan man tycka.

Kommentar av Tomas Wikander för 11 timmar sedan

Ja, TEC-en är kvar, men mitt fasta obs hemma på gården revs i somras. Det var ett mer än 10 år gammalt provisorium som ruttnat. Det blir ett nytt inom hyfsad närtid. Jag tänker använda TEC-en mobilt under tiden, tyvärr blir det väl lite mer sällan.

Duoskena borde gå att hantera, jag har för mig att man kan ställa det i appen som styr teleskopet. Huruvida det går att göra i GSS har jag ingen aning om, jag har inte haft det behovet. Annars får man väl metallslöjda till ett 90-gradersfäste kanske?

Kommentar av Per Johansson för 11 timmar sedan

Frågade ChatGPT om duo skena och den sa att det går, man behöver bara synka monteringen med en platesolve.

Kommentar av Arvid Emtegren för 12 timmar sedan

Ja det var utförligt får man säga. Intressant läsning, tack!

Spännande att du kan köra utan darks. Jag brukar kyla till -20 grader, men det är framför allt för att bara behöva en uppsättning darks.

Hoppas det blir standard med inbyggt guidechip framöver. Konstigt att det inte är fler som har det redan. Det är ju ingen ny uppfinning, jag har för mig att SBIG-kameran vi köpte till UAA på 90-talet hade det.

Har du kvar din TEC?

Kommentar av Per Johansson för 13 timmar sedan

En till fråga angående 150i: kan man köra med en duo skena med två skåp? Jag gissar att den blir förvirrad om hem-positionen är 90 grader fel...

Kommentar av Per Johansson för 13 timmar sedan

Tack för utförlig beskrivning! Trevligt att koppla dom snurrande sakerna till monteringens snurrande del. Väldigt bra guidning!

Kommentar av Tomas Wikander igår

Tack så mkt!

150i:

Har bara hunnit känna på den lite grann. Den är lätt att ta med då den tar ganska lite utrymme. Jag köpte kolfiberstativet som är både stadigt och lätt, vilket ger en ganska överkomlig totalvikt. Vad gäller manövreringen så kör jag via NINA och teleskopet sköts i sin tur av Green Swamp Server, en relativt ny gratisprogramvara som slår eqmod med hästlängder vad gäller både användarvänlighet och strulfrihet. GSS stöder även autohome som är väldigt fiffigt, då kan man alltid starta från samma grundläge. 150i är relativt enkel att polställa med hjälp av NINA-s plug in för detta. Jag autoguidar (inget annat är att tänka på) och kommer ner till ca 0.5 bågsek fel hittills.

Man pluggar in 12 volt (DCC 2.1 mm) och teleskopdrivning (från datorns USB till ett USB-B) i monteringens nedre manöverpanel. Därutöver kopplar man in ännu en 12-volt (2.1mm DCC) samt en till USB (USB-A  till USB-A) i teleskopets nedre manöverpanel, dessa tar man sedan ut i teleskopets huvud för vidarekoppling till enheterna som åker runt på monteringen. Med andra ord är all kabelsallad ett minne blott. Himla skönt.

Det finns även möjlighet att styra teleskopet via wifi och en app. Jag har bara testat att det funkar och kommer inte att göra så då jag hellre väljer att köra från laptop.

Så första intrycket är: Oj vad bra! Men vem vet - man kanske hittar något att svära åt vad det lider. Den Celestron AVX jag använde under förra säsongen kommer inte i närheten av denna montering. Rena leksaken jämfört med 150i. Hur den står sig mot AM5 kan jag inte svara på då jag inte har någon som helst erfarenhet av dessa. ASIAIR har ju sina fördelar, men jag vill gärna kunna kontrollera mina programvaror lite mer på datornivå.

ASI2600MC Duo:

Kamera fungerar väldigt bra, lite annorlunda hantering jämför med min QSI. Man måste vara försiktig med att kyla ASI-n då det lätt bildas is på sensorn. I början gjorde jag som med min QSI, kylde ner till -25. Jisses vad mycket frost det blev. Nu har jag insett att det i princip inte finns någon anledning att kyla lägre än -10, den är i princip redan brusfri vid 0 grader. Vid -10 har jag inga frostproblem. Behovet av darks är obefintligt.

Guidechipet fungerar förvånansvärt bra. Med kameran monterad på min 61EDPH (apertur 61mm, fokallängd 270mm f/4.4) funkar det så här:  Vid nymåne guidar jag på 0.5 sekunders exponeringar genom ett Optolong L-ultimate filter, det är inte illa! Vid fullmåne funkar 3 sekunder genom samma filter, jag har inte experimenterat med kortare tid vid fullmåneförhållande, så där vet jag inte var gränsen går.

Kameran är också snabb att ladda ner bilderna efter exponering, det som tar 20 sek med min QSI går blixtsnabbt med denna, bilderna landar in på 52MB styck i CFA-format (alltså ej debayrade).

Kommentar av Arvid Emtegren igår

Fina nyanser, mycket nebulositet. Jag ser fram emot versionen med RGB-stjärnor, jag gillar stjärnor i måttlig mängd.

Funkar duo-kameran bra? Jag hoppas att fler kameror får inbyggt guidechip. Det måste underlätta enormt.

Om

Ulf Jonsson skapade det här Ning-nätverket.

Samarbetspartner

Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.

AstroTec - Mats Yderstig

Nienna - Patrick Woitala

Norrskensfoto i Abisko

Här nedan finns en länk till äventyr och kurser i norrskens- och astrofoto.

Lapplandmedia - Peter Rosén

© 2025   Created by Ulf Jonsson.   Drivs med tekniken bakom

Emblem  |  Rapportera en händelse  |  Användarvillkor