NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
NSAA - North Sweden Amateur Astronomers
2026-09-18
Celestron RASA 8" 400/2
ZWO ASI2600MC Pro
113x180s Optolong L (UV/IR cut)
Totalt 5 timmar och 39 minuter
Sjöhästen ligger i ett extremt stjärntätt område i Vintergatsbandet. Den syns som en siluett mot stjärnfältet även i bilder där man inte har framhävt själva stroftstråken, som jag har försökt göra här.
Den ligger nära Bläckfisken (Giant Squid, Ou4), och det röda längst upp hör till Fladdermusen (Flying Bat).
Taggar:
Plats: Rönnhamn, Njurunda, Sundsvall
Kommentera
Ja exakt, och då kan man även räkna med elefantsnabeln som också ligger i krokarna.
Tack!
Fin sjöhäst! Det där gänget kallas väl Cosmic Zoo av en del tror jag.
Tack för förklaringen Arvid!
Tack Mats!
Per, jag körde ett par omgångar NoiseXt. En omgång innan stretchning och en omgång efter. På slutet fanns det lite färgbrus kvar, det tog jag hand om i PS med Camera Raw Filter. Det återstående bruset fick vara kvar, alla metoder jag provade gjorde det bara sämre.
Den här mörka nebulositeten är ofta förbisedd, men kan vara riktigt vacker. Jag säger som de andra, en perfekt bild!
Jag är nyfiken på hur du har brusreducerat?
Tack så mycket Gabriel!
Suverän bild, helt rätt brusnivå/textur.."clean" som dom säger på engelska i kontrast till utsemetat som det kan bli med för mycket brusreducering!
Tack så mycket Per!
Läcker! Sjöhästen simmar genom grumligt vatten. Snyggt processat!
Välkommen till
NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer
Registrera dig
eller Logga In
Här finns länkar till samarbetspartners jag kan rekommendera.
© 2026 Created by Ulf Jonsson.
Drivs med tekniken bakom
Du måste vara medlem i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer för att lägga till kommentarer!
Gå med i NSAA - Norra Sveriges AmatörAstronomer